szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filc igłowy we filtrach tkaninowych

« Wróć do strony głównej

Jednym z rodzajów filcu jest filc igłowy, który składa się ze sztucznych, syntetycznych oraz naturalnych włókien. Przyjrzyjmy się jednemu z jego zastosowań, czyli filtrom tkaninowym.

Wiele procesów energetycznych i technologicznych wymaga zastosowania wydajnej i bardzo skutecznej metody oczyszczania powstających gazów, spalin lub zapylonego powietrza. Gama filtrów i odpylaczy jest bardzo szeroka. Jednym z nich są filtry tkaninowe, których sprawność filtracji sięga 99,9%. Aby jednak osiągnąć tak wysoką sprawność, muszą zostać spełnione pewne warunki techniczne dotyczące pracy filtra. Dotyczą one głównie: rodzaju zastosowanej tkaniny filtracyjnej, budowy filtra oraz sposobu właściwej jego eksploatacji (m.in. regeneracji worków filtracyjnych).

Skupmy się właśnie na tym wyborze. Poprawna praca filtra wymaga dostosowania wyboru tkaniny do obsługiwanego procesu filtracyjnego. Jej rodzaj uzależniony jest od kształtu cząstek oraz właściwości fizyczno-chemicznych odpylanego gazu.

O szerokim zastosowaniu tkanin filtracyjnych świadczy możliwość oczyszczania tą metodą spalin kotłowych. Najczęściej stosowane do tych celów są filce igłowe z włókien syntetycznych (takich jak poliamidy lub politetrafluoroetylen)

filc igłowy

Rys. Budowa filcu igłowego

1 - warstwa filtracyjna - napływ, 2 - tkanina nośna, 3 - warstwa filtracyjna - odpływ, 4 - tworzący się kożuch

Powyższy rysunek ilustruje filc igłowy, który nie ma jednorodnej budowy. Składa się z trzech lub więcej warstw. Właściwą odporność, sprężystość i stabilność formy zapewnia tkanina nośna (2), przyszywana olbrzymią ilością igieł do obu włóknin zarówno od strony napływu, jak i po stronie odpływu gazu. Warstwa filtracyjna po stronie odpływu (3) stanowi mechaniczną ochronę tkaniny nośnej podczas czyszczenia filtra i jest cieńsza od warstwy włókniny od strony napływu zanieczyszczonych spalin.  Istotne jest także to, aby warstwa od strony napływu spalin była wygładzana przez opalanie i prasowanie.

Filce igłowe mają bardzo dobre parametry pracy zarówno w odniesieniu do wysokiej temperatury pracy (220-26-oC, a nawet 500oC-tkaniny ze spieczonych włókien stali stopowej) jak i w zakresie obciążenia powierzchni filtracyjnej [100–180 m²/(m²h)] . Dla takich parametrów pracy gwarantowana żywotność omawianych tkanin wynosi 20 000-24 000 h, jednak w praktyce czas ten może wynieść nawet 5 lat

Poprawnie dobrany i wykonany filtr tkaninowy jest z całą pewnością jednym z najlepszych urządzeń zabezpieczających przed niepożądaną emisją zanieczyszczeń, dodatkowo właściwie eksploatowany oraz konserwowany – na długie lata spełni pokładane w nim oczekiwania.

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź