szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filc techniczny

« Wróć do strony głównej

Filc techniczny jest to rodzaj filcu, który wykorzystywany jest do zastosowań głównie przemysłowych.

Stąd wziął się przydomek techniczny. Miano to zostało nadane głównie w związku z wytrzymałością produktu na rozciąganie i zgniatanie oraz na szczególne warunki techniczne.

Filc techniczny wełniany - zwany również filcem technicznym filtracyjnym - jest wyrobem włókienniczym, otrzymywanym przez spilśnienie (co oznacza powiązanie włókien osnowy i wątku tkanin wełnianych w zwartą masę) i prasowanie włókien wełnianych. Czasami dodaje się do niego sierść, włókna bawełniane lub wiskozowe (w ilości nie przekraczającej 30%).

Następnie włókna poddaje się działaniu temperatury, wilgotności i ciśnienia. Zawartość syntetyków sprawia, że filc techniczny jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników szkodliwych, szczególnie przy wymagających zastosowaniach.

Filc techniczny używany jest w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Zaliczyć możemy do tego podkładki wykorzystywane w meblach, uszczelnienia techniczne maszyn i urządzeń, różnego kształtu wykroje, taśmy uszczelniające, formatki, izolacje dźwiękowe, jak również okleiny młoteczków klawiatur do pianin i fortepianów.

W przemyśle obuwniczym filc techniczny wykorzystywany jest do produkcji podkładek do butów. W przemyśle obronnym filc techniczny doskonale sprawdza się jako materiał do wyściółki hełmów, elementów obuwia, a także do transportu uzbrojenia.

Ze względu na naturalne składniki filc techniczny filtracyjny używany jest na wkłady filtracyjne, wkłady do filtrów gdzie zdecydowanie naturalny skład jest znaczącym czynnikiem wytwórczym.

Odmianą filcu technicznego jest również filc polerski. Jest to filc 100% z włókien naturalnych bez żadnych domieszek - mogły by one przypalać się podczas tarcia. Jak sama nazwa wskazuje jest to filc techniczny wykorzystywany do polerki, ponieważ ma wysokie właściwości polerskie i ścierne. Nadaje się do wszelkiego rodzaju tarcz i szczotek polerskich oraz innych zastosowań polerskich. Filc polerski wykorzystywany jest do obróbki wykańczającej, która ma na celu uzyskanie odpowiedniej gładkości i połysku powierzchni przedmiotu polerowanego, najczęściej wykonanego z metalu, szkła czy tworzyw sztucznych oraz nawet najtwardszych metali, w tym stali.

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź