szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Dlaczego filcujemy?

« Wróć do strony głównej

Filc to najstarszy materiał włókienniczy jaki zna człowiek. Prawdziwe jego pochodzenie jest nieznane, jednak istnieje wiele legend związanych z początkami filcu.

Podobno pojawienie się filcu możemy zawdzięczać Noemu, który wyściełał swoją arkę runem owczym. Wełna ugniatana przez ludzi i zwierzęta, zawilgocona od powodzi, po jakimś czasie stała się płaskim kawałkiem filcu. 

Mongolska wersja mówi, że szczepy nomadów jako pierwszego siodła używały skór owczych, których wełna poprzez pocieranie o nogę jeźdźca i bok konia filcowała się w czasie jazdy. 

Inna historia mówi o tym, że św. Klemens, patron filcarzy, w czasie pielgrzymki obtarł sobie nogi, więc włożył do sandała trochę wełny, aby obuwie, go nie obcierało. Po jakimś czasie pod wpływem potu i tarcia wełna sfilcowała się. 

filcowe znaleziska

Najstarsze znaleziska archeologiczne zaświadczają o użyciu filcu na terenie Turcji już w neolicie. Znalezione tam malowidła ścienne z 6.500 – 6.300 r p.n.e. przedstawiają dwukolorowy filcowy dywan. Ślady filcowych materiałów ok. 3.000 r p.n.e odnaleziono również z w Azji Mniejszej i Iranie.
Największa kolekcja filcowych wyrobów w dużych kawałkach i o bogatym wzornictwie pochodzi z 7 – 2 w. p.n.e i została odnaleziona w kurchanach w Pazyryku, w Górnym Ałtaju, pod warstwą zamarzniętej ziemi

Obecność filcu w Chinach i jego używania na równi z materiałami tkanymi jest datowana na 4 – 3 w p.n.e., np. filcowe maty używane były jako materace do spania, produkowano filcowe okrycia, nakrycia głowy, buty.
W europejskiej części morza Śródziemnego technika filcowania pojawiła się także dość wcześnie. W „Iliadzie” Homera można przeczytać, że Ulysses nosił hełm wyściełany wełną. W czasach rzymskich filcowe wyroby używane były również na potrzeby militarne. Rzymscy wojownicy wyposażeni byli w filcowe napierśniki (chroniące od strzału), tuniki, buty, skarpety. W czasach rzymskich ściany domu w Pompejach zdobiła scenka przedstawiająca wyrób filcu.

Dzisiaj filc jest nadal używany w wielu częściach świata.

- W Turcji z filcu robione są między innymi dywany, kapelusze i charakterystyczne czapki tańczących derwiszy (sikke). Pasterze tureccy używają filcowych okryć (kepenek) i kapeluszy, chroniąc się przed zimnem.

- W Południowej i Centralnej Azji nomadyczne szczepy wykonują z filcu dywany, koce, nakrycia namiotów, torby, czapki, buty.  Nomadzi azjatyccy żyją w filcowych namiotach, zwanych jurtami. 

- W Skandynawii i Rosji nadal produkowane są w manufakturach filcowe buty (walonki), które powszechnie używane są na wsi. 

  • filcowe buty

    Różne rodzaje i fasony rosyjskich walonek

Poniżej filmik o tym jak wykonywany jest filc w tureckiej manufakturze

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


pracowniafio, 2012-11-07 23:53:41

super artykuł,a filmik jest rewelacyjny:)

strony internetowe Łódź