szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filc naturalny w maskach przeciwpyłowych

« Wróć do strony głównej

Filce dzięki swojej naturalnej strukturze i budowie znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Można je spotkać niemal wszędzie, poczynając od gospodarstwa domowego (podkładki filcowe, tarcze polerskie, wkładki do obuwia, pace budowlane, warstwy filcowe w odzieży), a kończąc na zastosowaniach przemysłowych (maski ochronne, paski filcowe do smarowania elementów maszyn, uszczelnienia techniczne).

 

W tym artykule przybliżymy tematykę zastosowania filcu w produkcji masek przeciwpyłowych. Wbrew pozorom filc jest elementem bardzo istotnym, który dzięki swoim naturalnym właściwościom pozwala zabezpieczyć układ oddechowy przed dostawaniem się szkodliwych substancji do naszego układu oddechowego. Jednocześnie do tej pory nie stwierdzono żadnego efektu ubocznego (negatywnego) filcu na organizm ludzki. 

 

Krótka charakterystyka budowy maski przeciwpyłowej.

 
Maska przeciwpyłowa składa się z części przedniej (korpusu), która stanowi główną ochronę zatrzymującą niektóre szkodliwe substancje oraz części tylnej, czyli wiązań. Korpus powinien składać się z dwóch warstw zewnętrznych wykonanych z dość rzadkiej tkaniny i kilku warstw wewnętrznych z tkanin grubszych, np. filcu, wełny czy waty. W korpusie powinny być osadzone okulary ze szkła. Część tylna może być uszyta z dwóch warstw tkaniny rzadszej albo płótna bieliźnianego, do których mocuje się tasiemki, gumę szelkową lub gumkę bieliźnianą. Ich zadaniem jest ściągnięcie maski w obwodzie, by część przednia dobrze przylegała do twarzy.

 

Tampon – chroni usta i nos. Sporządza się go z kilku warstw cienkiej tkaniny filtrującej, zwilżonej roztworem odkażalnika. Pod uciskiem palców łatwo przyjmuje kształt twarzy i dobrze do niej przylega.

 
Opaska ochronna – może być wykonana z gazy i waty zwilżonej przed użyciem w roztworze sody.

 
W ramach ciekawostki poniżej  instrukcja wykonania podręcznych środków ochrony w sytuacjach kryzysowych.


Wykonanie podręcznych masek przeciwpyłowych jest stosunkowo łatwe. Potrzebny jest do tego kawałek tkaniny (płótno, flanela, itp.), troki z materiału lub gumy, środki wypełniające (wata, gaza, filc, tkaniny z włókien naturalnych lub sztucznych, papier karbowany itp.), tworzywo przezroczyste do wykonania osłony na oczy.
Tkaninę składamy na pół i do środka wkładamy watę, filc itp., zszywamy na bokach i uzupełniamy trokami z tkaniny lub gumy do zawiązania z tyłu głowy. I już gotowe.

Widać z tego wyraźnie, że jednym z zastosowań filcu jest jego wykorzystanie jako materiału filtrującego. Firmy produkujące maski przeciwpyłowe zaopatrują się zazwyczaj w filc techniczny wełniany w postaci beli lub płyt. Filc ten jest później cięty na formatki oraz za pomocą specjalnych urządzeń formatki filcowe są odpowiednio perforowane tak, aby później mogły spełniać zamierzone zadanie. Głównymi odbiorcami takich masek są oczywiście górnicy. Pracując w warunkach dużego zapylenia maski takie są dla nich nieodzownym elementem podstawowego wyposażenia. Ponadto używa się ich wszędzie tam, gdzie w otoczeniu występuje sporo zanieczyszczeń.

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź