szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filc wełniany

« Wróć do strony głównej

Jak już wiemy filc powstaje dzięki wełnie. Wełna jest najważniejszym surowcem do robienia ubrań. Pozyskuje się ją z wielu zwierząt, różni się wyglądem i właściwościami. Najbardziej popularna i najtańsza jest wełna owcza - choć wiele tu zależy od gatunku owiec, z których jest otrzymywana. Do grupy ekskluzywnych wełen zaliczamy tę pozyskiwaną z wigoni, kaszmir i moher pochodzące od kóz oraz angorę z królików

Filc wełniany składa się z wełny owczej, której włókna zostają zagęszczone do stałej struktury bez dodania substancji sklejających.

Wełna owcza Merynos (merino), o najcieńszych włóknach, ma puchową strukturę i jest pozyskiwana z rasy hiszpańskich merynosów, dziś hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Wykorzystywana w butach, swetrach, skarpetach, bieliźnie oraz ubraniach sportowych. Lanolina zawarta w owczych włóknach ma właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne (sprawdza się w temperaturze od 20 do -20 stopni). Łączona jest z jedwabiem oraz kaszmirem w ubraniach luksusowych - płaszczach i garniturach, oraz z syntetycznym poliamidem w bieliźnie sportowej.

 

Można wyróżnić kilka etapów produkcji filcu wełnianego:

Wolfen: Przeczesywanie, mieszanie różnych komponentów włókien, ewentualnie domieszek włókien wiskozy

Zwijanie: rozwiązywanie płatów wełny, prostowanie włókien w uporządkowaną włókninę
- Filcowanie: wilgoć oraz ciepło powodują otwieranie dachówkowatych łusek oraz wzmacniają kędzierzowatość włókien. Pod wpływem ciśnienia i potrząsających ruchów włókna plątają się ze sobą. Współczynnik tarcia na powierzchni włókien jest różny w kierunku wierzchołka włókien i różny w kierunku ich zakończenia. Z tego powodu włókna wnikają tylko w kierunku ich korzeni (zakończenia) a potem sczepiają się wzajemnie z łuskami.

Pilśniowanie: Dodanie środków pomocniczych przy pilśniowaniu takich jak kwasy oraz mydło wzmacnia otwieranie łusek oraz ich kędzierzowatość. Dalsza obróbka mechaniczna (trzepanie, spęczanie i rozciąganie) kontynuuje rozpoczęty podczas filcowania proces zagęszczania włókien.
- Mycie: środki pomocnicze zostają wypłukiwane/wymywane.

Suszenie
- Prasowanie: tylko przy gęstości objętościowej wynoszącej od około 0,48, która nie jest osiągalna przez pilśniowanie

Powierzchnia: Cięcie, gładzenie/szlifowanie

Możliwe dodatkowe funkcje: wodoszczelny, odporny na działanie insektów, wysokich temperatur oraz działający hamująco na płomienie.

I choć dziś większość tych czynności robią za nas maszyny, zapraszam do obejrzenia filmiku pokazującego jak ludzie w Mongolii wytwarzają filc w sposób tradycyjny

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


replica handbags, 2012-09-22 04:49:34

It's a nice post. replica handbags

strony internetowe Łódź