szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filcowe "walonki" podbijają świat

« Wróć do strony głównej

Filcowe walonki zostały wynalezione w Rosji ponad 300 lat temu. Jest to rodzaj obuwia, który tworzony jest z grubego filcu, tzw. wojłoku. Formuje się go z wielu warstw wełny przy użyciu pary i specjalnego klocka, służącego do nadawania kształtu, natomiast jego spód powlekany jest gumą. Walonki w wersji bez gumowej podeszwy mogą być używane jako skarpeta. Wtedy nakłada się na nie właściwe obuwie.

W czasie wojny walonki nie tylko chroniły stopy przed ciężkimi mrozami, ale także chroniły przed wilgocią, kiedy żołnierze przechodzili zimą przez bagna. Ku pamięci tych filcowych wyrobów w Moskwie powstało muzeum walonek, a w 2008 roku odsłonięto także pomnik walonka. Pomnik jest poświęcony rzemieślnikom wytwarzającym walonki (z rosyjskiego "pimokatom") oraz samym walonkom, bez których życie ludzi na Syberii byłoby bardzo trudne.


Produkowane już od XVIII wieku walonki stały się popularne w wieku XIX, kiedy opracowano tańszą technologię ich wytwarzania. Wcześniej były obuwiem drogim, mogli sobie na nie pozwolić jedynie ludzie zamożni. W Rosji produkuje się ok 4,5 miliona par tych filcowych butów rocznie, zarówno w dużych fabrykach, jak i małych przydomowych zakładach.


Bezszwowe walonki są unikatowe. Inne narody również wytwarzają filcowe buty, jednak w  odróżnieniu od narodu rosyjskiego nie opanowały technologii pełnego filcowania. Wynika to z tego, że jest ona niezwykle trudna - znacznie trudniejsza od szycia. Czas potrzebny na wykonanie jednej pary walonków to średnio 12 godzin, zależnie od ich wielkości. Nie szyta, lecz filcowana wełna nie tylko doskonale ogrzewa, ale także posiada właściwości lecznicze. W owczej wełnie znajduje się zwierzęcy wosk, tak więc walonki noszone na bose nogi przynoszą ulgę przy reumatyzmie i bólu stawów. Co więcej, walonki można wykorzystywać na początkowych etapach przeziębienia jako suchy termofor.


Współcześnie, szczególnie w ciągu ostatnich 5 lat można zaobserwować ciągły wzrost zainteresowania walonkami. Stały się one popularnym obiektem artystycznym. Wkradają się dużymi krokami do świata mody - wiele firm tworzy filcowe obuwie wzorując się na tradycyjnych walonkach, ozdabiając je przeróżnymi wzorami i ciekawymi aplikacjami. Jednak ciepłe walonki wykorzystywane są głównie w klimacie zimnym. W Polsce filc obuwniczy używany jest głównie do produkcji wkładek filcowych, także takich w postaci skarpet, które są uzupełnieniem obuwia gumowego.

  • filcowe buty

    Ficowe walonki

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź