szukaj
filc-bannern_1.jpg

archiwum

popularne tagi

Filcowy kwiatek dla Matek

« Wróć do strony głównej

Dziś odrobinę odejdziemy od tematu zastosowań technicznych filcu czy też krążków polerskich a przyjrzymy się jednemu z zastosowań filcu kolorowego.

Już niebawem Dzień Matki. Dzieci w szkołach przygotowują apele i recytują wierszyki. Często też tworzą śliczne laurki i ręcznie wykonane kwiatki np. z bibuły. Można także tworzyć je z kolorowego filcu.

  • filcowy kwiatek

    Filcowa broszka

  • filcowa ozdoba

    Naszyjnik wykonany z ręcznie filcowanej wełny z merynosów

  • filcowa dekoracja

    Broszka wykonana z filcu

Filc powstaje dzięki spilśnianiu (filcowaniu), które polega na formowaniu wełny za pomocą specjalnej igły do filcowania (filcowanie na sucho) lub ciepłej wody i mydła (filcowanie na mokro).

Na filmiku poniżej maszyna do filcowania tworzy kawałki filcu do 48cm szerokie, przy użyciu wełny, jedwabiu, przędzy czy też innych materiałów. 

Kolorowa wełna pod wpływem ugniatania, tarcia przy pomocy wody i mydła zbija się w jednolitą tkaninę. Im dłużej filc jest spilśniany, tym jest lepszy. Filc nie ma wątku, osnowy ani spadów, nie strzępi się, może być cięty i formowany do każdego kształtu. Chroni przed uderzeniami, absorbuje dźwięki i może być wodoodporny

Filc kolorowy występuje w wielu barwach i potrafi być niezwykle inspirujący i nadaje się do wykonania wielu prac plastyczno-dekoratorskich. Daje on niesamowite możliwości kształtowania go i łączenia z innymi materiałami. Z filcu powstają torby, naszyjniki, szale, korale, kolczyki, pudełeczka, czapki, zabawki i tak naprawdę ograniczeniem staje się tylko nasza wyobraźnia.

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki składamy wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia, uśmiechu, radości a także wielu wspaniałych prezentów – może wśród nich trafi się też jakiś filcowy :)

Zobacz także:
- Filc kolorowy syntetyczny
- Filcowe inspiracje
- Filc igłowany i igłowano-wykurczany
- Filcowe torebki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


babaflor, 2012-12-07 22:10:57

ciekawe kwiatki również na www.babaflor.pl

strony internetowe Łódź